Jak postupovat při vytvoření smlouvy o půjčce
Použití aplikace vzoru smlouvy o půjčce je zdarma a bez nutnosti registrace. Smlouvu o půjčce budete mít vypracovanou zaručeně správně a úplně. Při používání vzoru smlouvy o půjčce (aplikace) postupujte podle následujících kroků:
1. krok: Vyberte věřitele a vyplňte jeho údaje
Nejprve je třeba ve vzoru smlouvy o půjčce označit věřitele (tj. toho, kdo půjčuje peníze)
Při vypracování smlouvy o půjčce vyberte některou z možností, které jsou na výběr:
- Fyzická osoba nepodnikatel
- Fyzická osoba podnikatel
- Právnická osoba
Po výběru věřitele je třeba vyplnit údaje o věřiteli. Pokud je věřitelem fyzická osoba nepodnikatel je třeba vyplnit:
- Jméno a příjmení
- Datum narození
- Trvalý pobyt
- Bydliště
- Občanství
Pokud jste si vybrali při vyplňování vzoru smlouvy o půjčce fyzickou osobu podnikatele, je třeba vyplnit (podle živnostenského rejstříku)
- Obchodní jméno věřitele
- IČO věřitele
- Sídlo věřitele
Pokud jste si vybrali jako věřitele právnickou osobu je třeba vyplnit (podle obchodního rejstříku)
- obchodní jméno věřitele
- IČO věřitele
- Sídlo věřitele
- Zástupce věřitele (např. jednatele), který bude podepisovat smlouvu o půjčce
Tyto údaje jsou dostatečné pro účely vypracování smlouvy o půjčce na řádnou identifikaci věřitele.
2. krok: Vyberte dlužníka a vyplňte jeho údaje
Stejným způsobem ve vzoru smlouvy o půjčce je třeba dále vyplnit i údaje dlužníka.
3. krok: Vyplňte údaje o půjčce
Ve smlouvě o půjčce (vzoru) je třeba uvést přesnou částku dluhu, kterou věřitel půjčuje dlužníkovi (čísly a slovy)
4. Krok: Údaje o poskytnutí peněz
Vyberte si z možností, jak došlo resp. dojde k zapůjčení peněz. V případě vzoru smlouvy o půjčce je možné zvolit, zda peníze byly poskytnuty v hotovosti nebo budou poskytnuty převodem na účet.
POZOR: Pokud peníze již byly půjčeny převodem nebo v hotovosti a potřebujete jen doklad o tom, že jste peníze dlužníkovi půjčili, doporučujeme Vám vytvořit si jiný dokument o dluhu (tzv. uznání dluhu). Smlouva o půjčce by v tomto případě nebyla správným dokumentem. Z právního hlediska totiž nejde o smlouvu o půjčce. Úznání dluhu přenáší důkazní břemeno na dlužníka, při smlouvě o půjčce je naopak důkazní břemeno na věřitelovi.
Při tomto kroku ve vzoru smlouvy o půjčce máte na výběr dvě možnosti
- 1/ V hotovosti před / při podpisu smlouvy
- 2/ Převodem na účet po podpisu smlouvy
Pokud jste zvolili druhou možnost (tj. "převodem na účet po podpisu smlouvy") je nutné vyplnit i číslo účtu dlužníka, kam budete peníze převádět.
5. krok: Odměna za poskytnutí půjčky
V této části vzoru smlouvy o půjčce je třeba zvolit, zda jde o bezúročnou půjčku nebo půjčku úročenou (tj. s odměnou za její poskytnutí). Vyberte si ve vzoru smlouvy z těchto dvou možností.
Pokud si zvolíte možnost "s úrokem", pak je třeba uvést výši úroku (v procentech nebo konkrétní částkou). Vždy je jednodušší a pro dlužníka přehlednější uvádět úrok v penězích (konkrétní částce) a ne procentech.
V dalším okně vzoru smlouvy o půjčce uveďte celkovou částku, kterou má dlužník vrátit.
6. krok: Údaje o splácení půjčky
V tomto kroku smlouvy o půjčce uvedete, dokdy má dlužník dluh vrátit. Uvést můžete konkrétní datum nebo lhůtu (ve dnech, týdnech, měsících nebo letech).
V další části vzoru smlouvy si vyberete, zda má dlužník vrátit dluh:
- Jednorázově (uvedete i datum vrácení dluhu)
- V měsíčních splátkách (uvedete výši měsíční splátky a zvolíte, v který den bude splátka splatná), stejně je třeba vybrat den, kdy je splatná první splátka.
- Jiným způsobem ve splátkách (který je třeba uvést) - tuto kolonku vyplňujete tehdy, kdy dlužník neuhradí dluh ani jednorázově a ani v měsíčních splátkách, ale například v týdenních splátkách nebo dvouměsíčních, případně kombinovaně různé dny. Zde je třeba přesně specifikovat, kdy bude splátka splatná a v jaké výši.
7. krok: Způsob vrácení dluhu
V další části vzoru smlouvy o půjčce si vyberete z možností, jak chcete, aby Vám dlužník vrátil dluh, zda to má být převodem na účet nebo v hotovosti. Pokud si zvolíte ve vzoru smlouvy o půjčce "převodem na účet", pak je třeba dopsat i číslo účtu, kam má dlužník peníze převést, když bude půjčku vracet. Pokud má dlužník peníze vrátit v hotovosti, do smlouvy jsme zakomponovali, že to má být v místě bydliště věřitele, protože, pokud by tato skutečnost nebyla uvedena, platilo by, že dluh je splatný v místě bydliště dlužníka. U soudu byste museli dokazovat, že jste u dlužníka byly a žádali ho o úhradu půjčky. Ve vytvářené smlouvě o půjčce je proto zakomponována tato povinnost dlužníka, protože smlouva o půjčce má chránit zejména věřitele.
8. krok: Další ujednání (volitelné)
V případě, pokud se chcete s dlužníkem dohodnout na dalších podmínkách, které nejsou upraveny v této smlouvě o půjčce, můžete je vložit do této části (v tomto kroku). Můžete se dohodnout například na smluvní pokutě, případně jiné sankci pro dlužníka nebo dalších podmínkách.
9. krok: Vyplňte místo podpisu
V další části vzoru smlouvy o půjčce vyplníte místo (obec nebo město), ve kterém se bude uznání dluhu podepisovat.
Stisknete "Stáhnout".
Systém vám vygeneruje dokument (smlouvu o půjčce) ve formátu PDF, který podepíše věřitel a dlužník. Nezapomeňte do smlouvy o půjčce dopsat rukou i datum podpisu smlouvy.
Určitě doporučujeme nechat ověřit podpis dlužníka na smlouvě o půjčce (i když to není zákonná podmínka platnosti smlouvy o půjčce). Ve vzoru smlouvy o půjčce je zakomponovaná i rozhodčí doložka, která věřiteli zabezbečí to, že v případě, pokud by dlužník nesplácel svlj dluh, může se věřitel obrátit na rozhodčí sou a požadovat, aby rozhodčí soud rozhodl a zavázal dlužníka k úhradě dluhu. Řízení na rozhodcovském soudě je v průměru 10-krát rychlejší než soudní řízení. V rozhodím řízení je možné získat rozhodčí rozsudek (t.j. právoplatné soudní rozhodnutí) i dříve než za 1 měsíc, přičemž klasické soudní jednání před všeobecným soudem, pokud by se dlužník nezúčastňoval soudního řízení, může trvat přibližně 9 až 12 mesíců a v případě, že by dlužník protahoval soudní jednání a odvolával se, tak získání právoplatného rozhodnutí může trvat až 18-20 mesíců. Právní síla rozhodčího rozsudku je přitom stejná jako rozsudku všeobecného soudu a taktéž je exekučním titulem. Další výhodou kromě rychlosti jsou také nižší soudní poplatky (místo 6 %, který se platí všeobecnému súdu, zaplatíte 5 % z hodnoty sporu). Třetí výhodou je nemožnost se odvolat proti rozsudku rozhodčího soudu. Konání před rozhodčím soudem je jednostupňové.